Familiedagen i Fredericia bød på masser af aktivitet, god stemning og nysgerrige familier, der fik prøvet kræfter med keglesporten – med hjælp fra engagerede frivillige og hygge for hele familien.
Lørdag den 18. oktober summede Fredericia Idrætscenter af liv, grin og god energi, da Dansk Kegle Forbund i samarbejde med de lokale klubber inviterede til Familiedag i Keglecenteret.
Her kunne både børn og voksne prøve kræfter med keglesporten, hygge sig i klublokalerne, tegne, spille spil – og ikke mindst nyde en kop kaffe, kage og frisk frugt i de hyggelige rammer.
På banerne var der fuld aktivitet hele dagen, hvor familierne fik en grundig introduktion til keglesporten og prøvede spillet med støtte fra de mange frivillige instruktører. Der blev også konkurreret om præmier fra WOW Park, Fredericia Svømmehal og Dinoland, og stemningen var i top fra start til slut.
Forud for dagen var der lavet lidt af et benarbejde –annoncer på sociale medier havde både skabt opmærksomhed og konkrete tilmeldinger til begivenheden, mens de eksisterende medlemmers netværk var blevet aktiveret i lokalmiljøet, hvor skoler, venner og bekendte havde fået en invitation.
“Rigtig god stemning og stor interesse”
Formand for Fredericia Ungdom Kegleklub, Marianne Jensen, var med hele dagen og glæder sig over den store til slutning og positive stemning:
“Det var fedt, at hovedparten af familierne kom helt fra starten – det gav en hyggelig og levende atmosfære med det samme. Mange var nysgerrige og ivrige for at lære spillet, og det var utrolig spændende at få lov til at vise vores sport frem for potentielle nye medlemmer,” fortæller hun.
Marianne fremhæver især samarbejdet mellem instruktørerne og de besøgende som en vigtig del af dagens succes:
“Alle instruktørerne var gode til at tage fat, og der var en rigtig god dialog med familierne. Stemningen var positiv og afslappet – hyggen var helt klart i højsædet.”
Allerede nye familier på prøvetræning
Familiedagen var ikke kun en god oplevelse på selve dagen –den har allerede givet konkrete resultater.
“Allerede til første træning efter arrangementet dukkede to familier op til prøvetræning. Vi tilbyder fire gratis træninger, og håbet er selvfølgelig, at de bliver hængende,” fortæller Marianne.
Hun tilføjer, at ungdomsklubben spiller en vigtig rolle i introduktionen af nye familier:
“I ungdomsklubben har vi altid trænere til stede, så det er et naturligt sted at tage imod nye spillere og hjælpe dem godt i gang. Vi tænker lidt ud af boksen med træningsaktiviteterne, så der sker noget nyt hver gang.”
Erfaringer og tanker til fremtiden
Selvom dagen blev en succes, tager klubberne også værdifulde erfaringer med sig:
“Vi har erfaret, at seks timer er lidt for langt et program– fire timer vil nok være mere passende næste gang. Men alt i alt var det en fantastisk dag med mange glade deltagere, og vi fik vist, at keglesporten både er sjov, social og familievenlig,” siger Marianne.
Flere deltagere har efterfølgende givet positiv feedback på arrangementet og roser de frivillige for at tage godt imod dem.
“Det er dejligt at høre, at familierne følte sig velkomne. Nu handler det om at finde tricket til at få dem til at blive ved med at komme– og opdage, hvor meget keglesporten har at byde på.”
Ønsker din klub at arrangere et lignende event, kan du kontakte Dansk Kegle Forbund for sparring og materiale til lokale rekrutteringsaktiviteter.