Når finalerne i EM i badminton spilles søndag, er der fire danske finaler på programmet, herunder en ren dansk finale i herredouble. Danskerne skal herudover kæmpe om guld i damedouble, mixeddouble og herresingle.
Det blev klart, at de danske spillere kommer til at præge de fleste finaler ved EM i badminton, efter en række intense semifinalekampe i Sydbank Arena i Kolding, hvor alle billetter var udsolgt.
De danske favoritter Kamilla Rytter Juhl/Christinna Pedersen fik både sved på panden og røde kinder, da de spillede dagens semifinale mod Anastasia Chervyakova/Olga Morozova, som de vandt 21-10, 21-13.
- Da vi kommer derind og får skudt kampen i gang, har vi hurtigt en god fornemmelse. Men vi har også følelsen af, at vi skal lægge mange kræfter i, hvis vi skal have overskuddet, siger doubleparret, som ikke er tvivl om, hvorfor de alligevel lykkes med at hive en overlegen sejr hjem.
- Det er svært for vores modstandere at finde løsninger på duellerne. Og vi er bedre end vores modstandere på alle punkter i dag, især det tekniske, siger Kamilla Rytter Juhl, der i morgen kan vinde sin syvende guldmedalje.
Det samme kan Christinna Pedersen, hvis hun vinder i mixeddouble sammen med Joachim Fischer. Dermed kan de to nordjyske kvinder blive de mest EM-guldvindende danskere nogensinde. Lige nu er sidder Kamilla Rytter Juhl alene på den titel med seks EM-guldmedaljer.
Se alle resultaterne for lørdagens semifinaler her
Inden der blev taget hul på dagens semifinaler, var det allerede afgjort, at der ville stå to danske herredoubler i finalen i morgen, og vi hermed er sikret en europamester i kategorien.
- Vi har fire toppar med i turneringen, så det er ingen overraskelse, at vi stod fire danske par i semifinalen. Alle har niveau til at stå her, og derfor er det gået fra at være et EM til et DM, siger Carsten Mogensen og Mathias Boe.
De danske favoritter i herredouble Carsten Mogensen/Mathias Boe vandt en af dansker-semifinalerne mod Mathias Christiansen/David Daugaard 21-10, 21-15 og er videre til finalen søndag, hvor de skal se, om de kan genvende deres titel som fra 2012. De møder Mads Conrad-Petersen/Mads Pieler Kolding, som er forsvarende europamestre fra 2016.
- Det er fedt at komme ud og spille i dag uden at bruge alt for mange kræfter. Vi får sat os igennem, og de ting vi prøver på lykkes, siger Mathias Boe.
Mads Conrad-Petersen/Mads Pieler Kolding vandt den anden dansker-semifinale mod Kim Astrup/Anders Skaarup Rasmussen 21-17, 24-22.
Favoritterne i mixeddouble Joachim Fischer/Christinna Pedersen vandt over Sam Magee/Chloe Magee 21-14, 21-10, og kan for tredje gang i træk ved et EM spille sig til en guldmedalje, når de møder Chris Adcock/Gabrielle Adcock i finalen.
Anders Antonsen spillede sig i sin første EM-finale nogensinde, da han vandt over den forsvarende europamester Viktor Axelsen 21-17, 21-16.
Han møder dermed Rajiv Ouseph, som vandt over Hans-Kristian Solberg Vittinghus i en tæt affære 18-21, 23-21, 21-16.
Desværre blev det ikke til dansk deltagelse i damesinglefinalen, da den spanske profil Carolina Marin vandt over Mette Poulsen 21-17, 21-12. Hun møder Kirsty Gilmore, hvilket er en gentagelse fra finalen sidste år.
HUSK AT DU KAN FØLGE EM LIVE, NÅR TV 2 SPORT SENDER FRA KL.11.45!
Der er udsolgt af billetter til EM-finalerne. Det kan være muligt at få uafhentede billetter i døren!