Cookies
Badminton Photo

Hans-Kristian Solberg Vittinghus bliver ikke klar til dagens semifinale

2/4/2017 10:06 AM |  XXBadminton DK res |  Kristine Liv Lund-Pedersen
Hans-Kristian Solberg Vittinghus må desværre trække sig fra Yonex DM på semifinaledagen, da han i går pådrog sig en skade i sin kvartfinale mod Rasmus Messerschmidt.

En forstrækning i det højre lår betyder, at Vittinghus har måtte melde fra til Yonex DM inden dagens semifinale, som han skulle spille mod Jan Ø. Jørgensen i Ceres Arena i aften.

- Jeg er selvfølgelig utrolig ærgerlig, da jeg havde glædet mig til at spille semifinale mod Jan. Men bare når jeg går rundt, har jeg ondt, og så kan jeg ikke spille badminton. Jeg er irriteret og frustreret, for jeg havde virkelig set frem mod denne kamp, siger Hans-Kristian Solberg Vittinghus.

Jan Ø. Jørgensen møder vinderen af den anden herresinglesemifinale mellem lokalhåbet Anders Antonsen og David Kim Kristensen.

Køb billet til de mange andre spændende kampe her!








 
Delete item?