Stemningen var i top, da første runde af denne sæsons pokalturnering blev afgjort og feltet til årets semifinale blev fundet.
Denne weekend blev starten på en ny og spændende sæson i pokalturneringen, hvor første runde bød på masser af velspillede kampe, godt humør og flot opbakning på tværs af kegleklubberne. Kampene blev fordelt på tre kegleanlæg, og niveauet var højt fra første slag.
Efter en masse tætte opgør og overbevisende sejre står det nu klart, hvilke hold der har spillet sig videre til pokalsemifinalerne, der afvikles 28. februar 2026.
Holdene videre til semifinalerne:
- Alle Ni 1
- RKK 1
- OK
- Madsby
- Alle Ni 2
- KIFA
- Fidelitas
- 8 O.K. Lyngby
Disse otte hold kan nu se frem til endnu en spændende pokalrunde, når semifinalerne spilles til februar.
Lodtrækning til semifinalerne
Næste skridt i turneringen er den officielle lodtrækning, som finder sted den 9. december klokken 20.00 på Dansk Kegle Forbunds Facebook-side.
Her bliver det afsløret, hvilke hold der møder hinanden, og dermed hvilke opgør der kan sætte kursen mod sæsonens pokalfinale.
Næstformand i Dansk Kegle Forbund, Thomas Jensen, glæder sig over en flot og velafviklet første runde:
“Pokalturneringen har noget særligt over sig, fordi man skal være der på dagen, og vi fik som ofte før set en masse gode kampe og masser af sund konkurrenceånd over weekenden.”
Se alle resultater her.
Dansk Kegle Forbund ønsker alle de kvalificerede hold et stort tillykke – og ser frem til en spændende semifinale i februar!