Cookies
Badminton Photo

Julie Dawall Jakobsen er klar til to finaler ved UEM

4/15/2017 8:06 PM |  XXBadminton DK res |  Stine Greve


Når der i morgen spilles finaler ved UEM i Mulhouse i Frankrig, er Danmark repræsenteret i både damesingle og damedouble. Faktisk, er der en endda en genganger i de to finaler, Julie Dawall Jakobsen.


Her til eftermiddag var Danmark repræsenteret i hele fem semifinaler ved UEM i Frankrig. To af dem blev vekslet til en plads i morgendagens finaler, og i begge triumfer var Julie Dawall Jakobsen involveret.


I damesingle var den topseedede dansker i dag oppe mod Yvonne Li fra Tyskland. Danskeren lagde stærkt ud og snuppede første sæt 21-17. Li kom dog stærkt igen og vandt andet sæt 21-13, inden Dawall satte tingene på plads i tredje sæt med overbevisende 21-11.


Skal du med til EM i Kolding? Klik her for at sikre dig din billet!


I den anden semifinale i damesingle var der også dansk deltagelse i form af Irina Amalie Andersen. Faktisk, var det tæt på at blive en ren dansk finale i morgen, men et enkelt point afholdt det fra at blive en realitet. Andersen vandt første sæt over Ilyinskaya fra Ukraine 21-18 og havde matchbold ved stillingen 20-19 i andet sæt. Ukraineren snuppede dog sættet 23-21, inden hun tog sig af tredje sæt 21-18, og slukkede Andersens finaledrøm.


I damedouble var Julie Dawall Jakobsen igen på spil, denne gang i selskab med Alexandra Bøje. De mødte polske Dabczynska/Goszczynska, som er seedet to i turneringen. Et tæt første sæt blev dansk med 21-18, mens polakkerne ikke blev levnet mange chancer i andet sæt som sluttede 21-7.


Også i damedouble var der mulighed for en ren dansk finale, da Amalie Magelund/Freja Ravn mødte svenske Emma Karlsson/Johanna Magnusson. Svenskerne viste dog, hvorfor de er turneringens topseedede og sejrede sikkert 21-12, 21-17.


Klik her for at se resultater fra samtlige af dagens semifinaler ved UEM.


Dagens sidste kamp i Frankrig stod mellem de topseedede hjemmebanefavoritter i herredouble, Thom Gicquel/Toma Junior Popov, og danske Daniel Lundgaard/Jesper Toft. Her viste de franske favoritter sig at være for stærke for de danske udfordrere og vandt sikkert 21-14, 21-18.


Dermed er det op til de danske damer at repræsentere de røde og hvide farver på finaledagen i morgen. Vi glæder os til finalerne, hvor det forhåbentligt lykkes for danskerne at hente to guldmedaljer med hjem til Danmark. Vi ønsker dem i hvert fald al mulig held og lykke!







 
Delete item?