I en gyser af en returkamp spillede Team Skælskør-Slagelse sig videre til Guldmatchen med en sejr på 4-3 over Vendsyssel efter Golden Set.
Her til aften skulle den første finalist i Badmintonligaen findes, da der i Frederikshavn blev spillet returkamp mellem Vendsyssel og Team Skælskør-Slagelse. Den første kamp i Skælskør endte 3-3, så der var lagt op til et spændende brag af kamp om finalepladsen.
Publikum i Arena Nord fik da også fuld valuta for pengene, for kampen endte med at gå i Golden Set. De nordjyske fans og spillere, måtte dog affinde sig med at se gæsterne rejse hjem med billetten til Guldmatchen 4. maj på Frederiksberg i bagagen.
Vendsyssel var på forhånd udpeget som klare favoritter i både damesingle og mixeddouble, mens Team Skælskør-Slagelse umiddelbart stod med de stærkeste kort på hånden i første herresingle og herredouble. Derimod var både damedoublen og anden herresingle meget åbne.
Hjemmeholdet tog sig som ventet af damesinglen, hvor Clara Nistad overbevisende slog Camilla Juhler Krstiansen 21-2, 21-2. Næsten lige så overbevisende var Vendsyssel i mixeddoublen. Her vandt Maria Helsbøl/ Lasse Mølhede l 21-12, 21-9 over Josephine Van Zaane/Joachim Persson.
Team Skælskør-Slagelse vandt ligeledes de to kampe, hvor de var udpeget som favoritter. I første herresingle var Vendsyssels Victor Svendsen dog tæt på at levere overraskelsen mod Hans-Kristian Solberg Vittinghus. Svendsen tog første sæt 21-18, men Vittinghus kom godt igen og vandt de to næste 21-18, 21-11.
Ses vi i Kolding til EM individuel i april? Klik her for at sikre dig din billet!
I herredouble var der ingen slinger i valsen for Kim Astrup/Anders Skaarup. De besejrede Jacco Arends/Zvonimir Durkinjak 21-13, 21-16.
Anden herresingle tippede til Vendsyssels fordel, da Raul Must slog Scott Evans 21-7, 21-23, 21-17 efter en lang kamp med flere gode og lange dueller. Omvendt trak Team Skælskør-Slagelse sig sejrsrigt ud af damedoublen, hvor Mette Poulsen/Line Kjærsfeldt vandt 21-17, 15-21, 21-15 over Beiwen Zhang/Emma Wengberg.
Dermed blev returkampen præcis lige så spændende som antaget, og der skulle et Golden sæt til at afgøre, hvilket hold der skal kæmpe med om guldet. Valget af kategori faldt på mixeddouble.
Her havde Team Skælskør-Slagelse et par stærke kort på hånden i form af Line Kjærsfeldt/Anders Skaarup, mens Vendsyssel holdt fast i Maria Helsbøl, men skiftede Lasse Mølhede ud med Jacco Arends.
Kjærsfeldt/Skaarup satte sig tungt på sættet fra start og kom hurtigt foran 8-2. Herfra var der ikke rigtig spænding om udfaldet, og da den sidste bold blev slået i gulvet til 21-11, kunne jublen blandt Team Skælskør-Slagelse spillerne bryde løs.
Stort tillykke med pladsen i Guldmatchen til Team Skælskør-Slagelse. Hvem deres modstander i Guldmatchen bliver afgøres i morgen, hvor Solrød Strand skal forsøge at indhente et 1-4-nederlag, når de skal på besøg hos Skovshoved.
Du kan stream returkampen mellem Skovshoved og Solrød Strand i morgen kl. 19.00 via Zibrasport.